Den 1. oktober overtager Søren Krøyer ansvaret for den daglige drift af Mandecentret Fyn.
Den 54-årige Søren har mere end 20 års erfaring fra Odense Kommune og er derfor både hjemmevant i det socialfaglige arbejde og i lokalsamfundet. Han har haft ledelsesansvar i flere forskellige afdelinger i kommunen og kan derfor bringe erfaringer fra både det politiske niveau, myndighedsarbejdet og sagsbehandling af udsatte borgere ind i arbejdet som forstander.
Noget af det, Søren glæder sig mest til i sit nye job, er at komme tættere på kerneopgaven i det sociale arbejde. Han har tidligere været projektleder for telefonrådgivningen Stoppestedet, som Landsorganisationen SIND stod bag – et arbejde, han ser tilbage på med stor entusiasme. Drømmen om at vende tilbage til det mere klassiske og nære socialfaglige arbejde var en afgørende årsag til, at han søgte stillingen.
” Mandecentrets målgruppe er mænd med sammensatte udfordringer – udfordringer, som kræver høje faglige standarder og et nuanceret blik på hvert enkelt menneske. Netop dette arbejde glæder jeg mig til at tage fat på,” fortæller Søren Krøyer, der fra 1. oktober får titlen forstander.
Søren er uddannet socialrådgiver og har mange års erfaring som leder. Han har desuden stor erfaring med arbejdet med frivillige – en grundpille i Mandecentrets DNA og en forudsætning for, at Mandecentret kan tilbyde gratis ambulant rådgivning til voldsudsatte og kriseramte mænd.
”Søren har solid ledelses- og socialfaglig erfaring og et indgående kendskab til den kommunale forvaltning. I Mandecentret arbejder vi løbende for at styrke samarbejdet og dialogen med vores kommunale samarbejdspartnere – til gavn for de mænd og børn, vi hjælper. Her vil Søren bringe vigtig erfaring og viden ind. Derudover medbringer Søren et stærkt lokalt kendskab og netværk, der kan bidrage til at styrke opmærksomheden på Mandecentrets vigtige arbejde med krise- og voldsudsatte mænd”, siger Lars Lindholm, direktør i Mandecentret.